domenica 21 agosto 2011

ENGADINER SOMMERLAUF..OFFICIAL RESULTS

This morning on the roads near St.Moritz in Engadin a 27km roadrace.St.Moritz famous for altitude training for long-distance runners is in Swiss Alps.


MEN:



   1. Mascheroni Fabio          1977 I-Gorla Maggiore (VA)     Corradini                        1:29.15,5       -----   (416)  S-S1     1.       3.18
    2. Boudalia Said             1968 I-Vas (BL)                                                 1:29.51,5      0.36,0   (397)  S-S2     1.       3.19
    3. Matviychuk Yasyl          1982 UKR-Ukraine                                                1:31.22,6      2.07,1   (417)  S-HK     1.       3.23
    4. Laqouahi Mohamed          1978 I-Italia                  Reggio Event                     1:32.08,0      2.52,5   (443)  S-S1     2.       3.24
    5. Scaini Stefano            1983 Italien                                                    1:33.23,0      4.07,5   (430)  S-HK     2.       3.27
    6. Goffi Danilo              1972 I-Parabiago (MI)          Carabinieri                      1:34.12,2      4.56,7   (501)  S-S1     3.       3.29
    7. Ricatti Domenico          1979 Italien                   AERONATICA MILITARE              1:35.28,2      6.12,7   (427)  S-HK     3.       3.32
    8. Redaelli Marco            1971 I-Dolzago (LC)            A.V.I.S. Oggiono                 1:37.27,6      8.12,1   (551)  S-S2     2.       3.36
    9. Rüthemann Christoph       1987 Zürich                    LC Meilen                        1:39.02,6      9.47,1   (281)  S-HK     4.       3.40
   10. Frieden Thomas            1969 Kollbrunn                                                  1:39.30,8     10.15,3   (117)  S-S2     3.       3.41


WOMEN:



  1. Straneo Valeria           1976 I-Alessandria (AL)                                         1:36.44,7       -----  (1218)  S-D2     1.       3.34
    2. Hauert Celine             1989 Muri b. Bern                                               1:40.51,6      4.06,9  (1082)  S-D1     1.       3.44
    3. Patelli Eliana            1978 I-Cene (BG)               ATLETICA VALBREMBANA             1:42.41,4      5.56,7  (1214)  S-D1     2.       3.48
    4. Yamauchi Mara             1973 GB-Teddington                                              1:44.11,2      7.26,5  (1252)  S-D2     2.       3.51
    5. Bertone Catherine         1972 I-Aosta (AO)              Atl. Sandro Calvesi - Aosta      1:44.29,1      7.44,4  (1199)  S-D2     3.       3.52
    6. Kàlovics Anikò            1977 H-Ungarn                                                   1:48.18,8     11.34,1  (1209)  S-D1     3.       4.00
    7. Benedetti Stefania        1969 I-Vertova (BG)            GAV                              1:48.42,5     11.57,8  (1198)  S-D2     4.       4.01
    8. Rüegger Susanne           1984 Cham                      LK Zug                           1:51.00,5     14.15,8  (1215)  S-D1     4.       4.06
    9. Habegger Susanne          1980 Wabern                    running.COACH.ch                 1:52.18,9     15.34,2  (1266)  S-D1     5.       4.09
   10. Costa Laura               1988 I-Alessandria (AL)        vittorio alfieri asti            1:55.41,9     18.57,2  (1047)  S-D1     6.       4.17